Jeseniki

Jesenik to czeskie miasto, które przyciąga ogromną ilość turystów. Obfituje ono w atrakcje turystyczne, więc będzie to idealne miejsce do aktywnego spędzania urlopu. Tutaj po prostu nie można się nudzić. Do dyspozycji mamy wycieczki piesze i rowerowe. Poniżej opisano wszystkie najciekawsze propozycje.

Laznie Jesenik

Rychlebské hory

Rychlebské hory to góry, gdzie można wybrać się na jednodniową wycieczkę, a nawet kilkudniową eskapadę. Możemy liczyć tutaj na przepiękne krajobrazy. Klimat panujący w pobliskich miasteczkach i wsiach jest po prostu niepowtarzalny.
Warto wspomnieć o Račí údolí, czyli dolinie, która uznawana jest za miejsce idealne dla zakochanych. Za romantyczny nastrój odpowiada zapierający dech w piersiach widok na ruiny i doliny. Znajduje się tutaj punkt widokowy na skale Čertova kazatelna.

Siodło górskie Skřítek

Siodło górskie Skřítek usytuowane jest w południowej części gór Hrubý Jeseník. Dobrze wiedzieć, że z siodła można rozpocząć swoją wędrówkę na trasę grzebieniową. Po drodze spotkamy liczne punkty widokowe, co z pewnością jest gratką dla miłośników górskich krajobrazów. Warto mieć przy sobie sprzęt fotograficzny.
Będąc w tej okolicy warto odwiedzić Ztracené kameny, czy też osadę Klepáčov. W tym miejscu bez problemu znajdziemy tani obiekt noclegowy, więc warto uwzględnić ten fakt podczas planowania kilkudniowej wycieczki. Miłośnicy historycznych obiektów będą zadowoleni z okolicy o nazwie Velké Losiny. Znajdują się tutaj m.in. urokliwe drewniane kościółki, czy też trasy mineralogiczne.

Osada rekreacyjna Dolní Bušínov

Osada rekreacyjna Dolní Bušínov cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicy Zábřežska. Znajdziemy tutaj liczne obiekty ludowe, a nawet zbiornik wodny, w którym można się kąpać. Czas spędzony w tym miejscu na pewno będzie udany.Tutejsze miejscowości emanują jedynym w swoim rodzaju charakterem. Na Skaličce znajduje się punkt widokowy, z którego roztaczają się przepiękne widoki,

Trasy z Červenohorského sedla

Červená hora to miejsce, z którego możemy rozpocząć swoją wyprawę. U jej podnóża znajduje się skała Kamenné okno, która posiada kamienną bramę. Zwiedzając tę okolicę nie można pominąć skały widokowej Točník,czy też Jeřáb.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także trasa do Vřesová studánka. Przebiega ona wzdłuż doliny rzeki Hučivá Desná. Po dotarciu do celu możemy zobaczyć tzw. kamienne morze. Jest ono usytuowane dokładnie naprzeciw źródła. Powstało ono w skutek rozpadów skał wywołanych zmiennymi temperaturami.
W bliskiej odległości od góry Medvědí hora znajdują się wodospady. Podnóża tych gór bogate są również w atrakcje turystyczne, czyli m.in. park zamkowy, z którego można wybrać się na wycieczkę do Praděd.

Ludvíkovský okruh okolo Velkých Losin

Jest to dość łatwa trasa rowerowa, która będzie dobra dla osób niezbyt zaawansowanych. Idealnie sprawdza się podczas zwiedzania okolicy z całą rodziną. Bez problemu poradzą sobie z nią nawet maluchy. Zaletą jest również to, że nie musimy posiadać typowo górskiego roweru. Ruch samochodowy jest bardzo niewielki, dzięki czemu zwiedzanie okolicy będzie bezpieczne.

Na Tři kameny a pod Černou stráň

Jest to nieco bardziej wymagająca trasa rowerowa, która raczej nie jest odpowiednia dla dzieci. Głównie przebiega ona po leśnych terenach, gdzie nie jeżdżą samochody. Nie trzeba więc skupiać się na zachowaniu ostrożności podczas jazdy, tak jak na drogach, gdzie poruszają się auta. Jest to szlak dla osób, które posiadają rower górski lub trekkingowy. Najcięższy jest odcinek Loučná n/D – Bukovice – Pekařovská cesta. Można go ominąć jadąc przez Velké Losiny. Dzięki temu trasa staje się odpowiednia nawet dla właścicieli rowerów szosowych.