Góry Opawskie położone są w Sudetach. Jest to miejsce, które oferuje nam liczne atrakcje turystyczne. Coraz więcej osób decyduje się spędzić tutaj swój urlop. Jedno jest pewne – okolica daje nam wiele możliwości, a także jest bogata w przepiękne krajobrazy. Poniżej opisano najciekawsze wycieczki piesze i rowerowe. Warto się z nimi zapoznać, jeśli planujemy wypoczynek w tej malowniczej okolicy.
Przełom Złotego Potoku
Szlak Przełomu Złotego Potoku ma długość około 12 km. Warto zaznaczyć, że jest to szlak niebieski, czyli dalekobieżny, ale nie główny. Podczas wycieczki możemy podziwiać ogromną ilość pozostałości dawnych kamieniołomów. Znajdziemy tutaj m.in. Piekiełko, Morskie Oczko, Żabie Oczko, a także wiele więcej.
Początek trasy rozpoczyna się w Jarnołtówku. Znajduje się tam charakterystyczny mostek, a nieopodal można zobaczyć początek szlaku. Jest on oznaczony, tak więc trudno go pominąć.
Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza
Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza ma długość aż 37 km. Jest to szlak czerwony, który raczej dedykowany jest osobom wytrwałym i doświadczonym w tego rodzaju wyprawach. Z uwagi na spory dystans wycieczkę należy planować na cały dzień. Początek trasy nie należy do wymagających, jednak bardzo szybko można zauważyć zmianę w usytuowaniu terenu. Już w Głuchołazach można poczuć typowo górski klimat. Decydując się na tą górską wycieczkę można zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje Gór Opawskich. Jest to również spore wyzwanie, które z pewnością usatysfakcjonuje miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.
Szlak Jarnołtówek, Pokrzywna i Kopa Biskupia
Żółty szlak Jarnołtówek, Pokrzywna i Kopa Biskupia ma długość 12 km. Zaczyna się on w Jarnołtówku (w tym samym miejscu, co szlak Przełomu Złotego Potoku). Początek trasy nie należy do łatwych. Teren jest dość stromy, gdyż biegnie on wzdłuż Bukowej Góry. Tą drogą zmierzamy w kierunku Piekiełka, czyli nieczynnego już wyrobiska łupka. Niedługo po tym naszym oczom okazuje się kolejne historyczne wyrobisko, czyli Gwarkowa Perć. Podczas dalszej drogi mijamy również popularne Schronisko pod Biskupią Kopą.
Masyw Góry Parkowej
Kolejny żółty szlak, który nazywany jest Szlakiem Złotych Górników. Idąc tą drogą można zobaczyć niemal wszystkie historyczne miejsca, które wpłynęły na historię złotego górnictwa. Warto dodać, że obiekty zachowały się w dość dobrym stanie i są łatwe do zidentyfikowania. Znajdziemy tutaj m.in. pozostałości po górniczych szybach i sztolniach, a także liczne hałdy urobku. Szlak zmierza na szczyt Przedniej Kopy. W bliskiej odległości od tego miejsca znajduje się m.in. kaplica św. Anny, czy też Wiszące Skały (czyli skalne urwisko). Ostatni odcinek trasy jest bardzo przyjemny. Ciągnie się on wzdłuż rzeki, gdzie możemy podziwiać przepiękne krajobrazy.
Polsko – czeski Szlak Czarownic
Polsko – czeski Szlak Czarownic (łączna długość 233 km) to trasa rowerowa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników jednośladów. Jak sama nazwa wskazuje szlak biegnie nie tylko na terenie naszego kraju, ale również Czech. Trasa rozkłada się dość proporcjonalnie. Nazwa szlaku nie jest przypadkowa. Ukazuje on nam wszystkie najbardziej znaczące miejsca, które zapisały się podczas tzw. polowań na czarownice w XVII wieku. Warto wspomnieć, że na przełączy pod Zamkową Górą znajduje się Grób Czarownicy.
Atrakcją turystyczną jest również Szubieniczna Góra, czyli miejsce, gdzie w przeszłości dokonywano egzekucji czarownic oraz mężczyzn podejrzanych o kontakty z diabłem.